Odtwarzanie izolacji poziomej. Przegląd rozwiązań
Hydroizolacja pozioma chroni przed podciąganiem wody w górę. Gdy jest uszkodzona lub niewłaściwie wykonana, to cząsteczki wody mogą wnikać w elementy o mniejszej wilgotności. Efektem tego zjawiska jest techniczna degradacja w postaci wykwitów solnych, odpadania tynku lub nawet rozsypywania się muru. W jaki zatem sposób zatrzymać kapilarne podciąganie wody gruntowej?
Pozioma hydroizolacja płyt fundamentowych
Izolacje poziome układa się w poprzek fundamentów. Zwykle używa się cienkich folii polietylenowej lub PCV o gramaturze od 700 do 2600 g/m2, które nie wymagają klejenia ani zgrzewania z podłożem. Izolację poziomą można także wykonać z użyciem papy asfaltowej, która musi być ułożona w dwóch warstwach. Alternatywnym rozwiązaniem są masy bitumiczne.
Tak naprawdę na dobór materiałów hydroizolacyjnych wpływa poziom wód gruntowych na działce, rodzaj fundamentów i stan techniczny budynku – zwłaszcza jeśli mowa o odtwarzaniu uszczelnienia. W przypadku domów postawionych na ławach fundamentowych stosuje się podwójną izolację poziomą – pierwsza warstwa układana jest w miejscu styku ław ze ścianami fundamentowymi, a drugą wykonuje się pomiędzy fundamentem a murem.
Co zrobić, gdy hydroizolacja pozioma jest nieszczelna?
Kapilarne podciąganie wilgoci to zjawisko polegające na gromadzeniu się wody w szczelinach i ubytkach konstrukcji. Najlepszym sposobem naprawy nieszczelnej izolacji jest iniekcja ciśnieniowa, która stosowana jest przez firmę MAK-INIEKT. Technika ta polega na nawiercaniu otworów, w których instaluje się iniektory. Następnie wtłacza się za ich pośrednictwem iniekt izolujący, czyli żywicę epoksydową lub poliuretanową albo żel akrylowy. Iniekt może być podawany w sposób wysoko lub niskociśnieniowy, a o wyborze odpowiedniej metody decyduje specjalista, który weryfikuje najpierw stan techniczny budynku.
Zaaplikowany iniekt po utwardzeniu stanowi skuteczną i trwałą barierę przed przenikaniem wilgoci do fundamentów i ścian. Jedną z podstawowych zalet iniekcji ciśnieniowej jest bezinwazyjność – jest to metoda, która nie wpływa na konstrukcję budynku i nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac ziemnych ani rozbiórkowych.
Warto wiedzieć, że iniekcję można zastosować także w przypadku murów całkowicie przesiąkniętych wilgocią. Aby jednak naprawa hydroizolacji była skuteczna, konieczne jest równomierne rozprowadzenie preparatu iniekcyjnego po całej konstrukcji, tak aby dotrzeć do wszystkich kapilar transportujących wodę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana