Jakie wyróżniamy rodzaje konstrukcji drzwi wewnętrznych?
Drzwi wewnętrzne (określane także jako „pokojowe”) to ważny element aranżacji. Konstrukcja nie tylko chroni prywatność domowników, ale też uzupełnia i podkreśla przyjęty styl wystroju. Aby prawidłowo wybrać skrzydła, należy zwrócić uwagę m.in. na zastosowane okucia, materiał czy sposób otwierania. Jaką rolę odgrywa jednak sama budowa takiej instalacji?
Okucia drzwiowe to nic innego, jak zawiasy, klamki i inne części metalowe. Elementy mogą być mniej lub bardziej zdobione, a także wykończone w macie bądź w pełnym połysku. Istotny jest również sam zamek (z wkładką), a dokładniej: technologia blokady skrzydeł. Jeśli chodzi zaś o sposób otwierania drzwi, wyróżnia się modele rozwieralne (uchylne, tradycyjne), przesuwne, harmonijkowe oraz składane (łamane). Każda z wymienionych instalacji może być wykonana z drewna (litego albo klejonego warstwowo), materiałów drewnopochodnych czy szkła.
Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Rodzaje konstrukcji
Opisywane instalacje dzielą się także ze względu na zastosowaną konstrukcję, która znacząco wpływa na komfort domowników. Bazując na tym kryterium, można zatem wymienić modele: ramowe, płytowe oraz szklane. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze skrzydłami zbudowanymi z ramiaków o pełnym przekroju, wykonanych z drewna lub MDF, między którymi znajdują są szyby lub płyciny. Jak wyjaśniają specjaliści z chorzowskiej firmy „Pendragon”, w tej drugiej sytuacji konieczne jest wypełnienie stabilizujące określane jako „plaster miodu” lub wykonane z płyty wiórowo-otworowej bądź płyty pełnej.
Modele płytowe (nazywane też „filongowymi”) są złożone z ramy (wyprodukowanej z MDF, drewna litego albo klejonego), obłożonej płytą oklejoną w wybranym kolorze. By uatrakcyjnić konstrukcję, stosuje się szprosy pionowe i poziome, tj. słupki wydzielające mniejsze powierzchnie. Proponowane drzwi wewnętrzne (w Chorzowie m.in. polecane do łazienek) mogą mieć też przeszklenie lub być w całości wykonane ze szkła. W tym drugim przypadku stanowią już jednak odrębny rodzaj konstrukcji.
Drzwi wewnętrzne – jak dobrać do wystroju?
Wybierając podobną instalację, warto mieć na uwadze nie tylko jej walory użytkowe, ale także estetykę. Wykończenie oraz barwa skrzydeł powinny pasować do stylu i kolorystyki przyjętej w aranżacji, żeby stworzyć współgrającą ze sobą, harmonijną kompozycję. Drzwi wewnętrzne nie mogą jednak „zlewać się” z podłogą, ponieważ podobny efekt wygląda mało dynamicznie i nudnie. Należy zastanowić się nad fakturą opisanej konstrukcji – może powinna odpowiadać strukturze, jaką widać na meblach?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana