Jakie funkcje pełnią parapety zewnętrzne?
Parapety zewnętrzne to bardzo ważna część elewacji każdego budynku mieszkalnego. Dobrze dobrane i poprawnie zamontowane podokienniki skutecznie ochronią okno i całą konstrukcję budowli przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Do czego dokładnie służą parapety zewnętrzne? Dlaczego są tak ważne przy projektowaniu domu? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Funkcje dekoracyjne parapetów zewnętrznych
Parapety zewnętrzne stanowią ważny element dekoracyjny w elewacji domu. Wielu architektów podkreśla istotę spójności podokiennika z charakterem danego budynku. Przyszli domownicy mogą przebierać wśród parapetów zewnętrznych o wielu kolorach i materiałach (ocynkowanej blachy stalowej, PCV, żywicy epoksydowej, granitu czy marmuru, konglomeratu, ceramiki). Nie jest problemem odnalezienie takiego podokiennika, który będzie idealnie korespondować z aluminiową czy drewnianą stolarką okienną.
Firma Fenti zajmuje się produkcją wysokiej jakości stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto w jej ofercie odnaleźć można szeroki wybór parapetów zewnętrznych (głównie z materiałów drewnopodobnych i PCV) i wewnętrznych, bram garażowych.
Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Parapety zewnętrzne mają za zadanie chronić elewację i ściany budynku przed działaniem czynników atmosferycznych, np. wilgocią z opadów atmosferycznych, mrozem, śniegiem, wiatrem, skrajnymi temperaturami. Osłaniają one płaszczyznę, która znajduje się pod oknem. Dzięki nim w strukturę budynku nie dostaje się woda, która mogłaby pogorszyć jego właściwości termoizolacyjne. Solidny podokiennik jest szczelny. Nie pozwoli, by zimno przeniknęło do wnętrza domu – to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym. Bez ich obecności niepozorne silne podmuchy wiatru mogłyby poczynić wielkie szkody w strukturze budynku – przede wszystkim naruszyć integralność warstw izolacyjnych, a także przyczynić się do odspojenia struktury tynku.
Prawidłowy montaż parapetów zewnętrznych jako sekret dobrego działania
Parapet zewnętrzny będzie spełniał wszystkie swoje funkcje tylko wtedy, jeśli zostanie odpowiednio zamontowany. Istnieje zasada – przy osadzaniu podokiennika należy zachować 5-stopniowy spadek w kierunku zewnętrznym. To umożliwi swobodny odpływ gromadzącej się w pobliżu wody opadowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana