Jak uzyskać powłokę o strukturze ryfli na elewacji budynku?
Spośród wszystkich elementów budynku, jego elewacja odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o estetykę. To ona nadaje ton i decyduje, czy bryła obiektu wydaje się atrakcyjna dla oka, czy nie. W dzisiejszych czasach jednym z popularniejszych trendów w architekturze jest nadawanie powierzchniom ścian kształt ryfli czy lameli. Dowiedz się, w jaki sposób można uzyskać taki efekt.
Ryfle – co to takiego?
Ryflami nazywamy powierzchnie wykończone w taki sposób, by uzyskać na niej podłużne, równoległe żłobienia o jednakowej głębokości i szerokości. Minimalistyczny wygląd ryfli sprawia, że wzór ten cieszy się bardzo dużą popularnością we współczesnym budownictwie oraz architekturze wnętrz.
Jak uzyskać efekt ryfli na elewacji?
Ryfle na ścianie mogą zostać wykonane na różne sposoby. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są powłoki tynkarskie, które można znaleźć w ofercie firmy Tiserec. Czym się one charakteryzują i dlaczego warto wziąć je pod uwagę, planując wykończenie elewacji?
Powłoki tynkarskie to wykonane z wysokiej jakości tynków (np. mineralnych, akrylowych) panele, wykonywane najczęściej na podłożu z celulozy. Po nałożeniu na warstwę nośnią, tynki są odpowiednio formowane – w tym przypadku żłobione podłużnie – a po pełnym zastygnięciu i nabraniu stabilnej struktury, malowane na pożądany kolor. Gotowy panel może zostać zamocowany do wcześniej przygotowanej powierzchni, np. elewacji budynku za pomocą zwykłego kleju montażowego – nie wymaga to stosowania specjalnych środków czy wiercenia dziur w ścianie. Panele są lekkie, nie obciążają konstrukcji muru, z ich zamontowaniem może poradzić sobie nawet pojedyncza osoba. Poza tym można je w bardzo prosty sposób przycinać do pożądanego rozmiaru i kształtu.
Dlaczego warto zdecydować się na powłokę o strukturze ryfli?
Ryflowane powłoki tynkarskie to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce odmienić wygląd elewacji swojego budynku – domu, lokalu usługowego, biura. Ich zaletą, poza nowoczesną, minimalistyczną estetyką, która świetnie wpisuje się we współczesne standardy architektury, jest również bardzo wysoka trwałość oraz odporność na niesprzyjające warunki pogodowe – wilgoć, promieniowanie słoneczne oraz zmienne temperatury. Są one również bardzo przystępną alternatywą dla innych materiałów budowlanych, np. naściennych paneli z drewna – koszt ich zakupu oraz montażu jest znacznie tańszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana