Jak uzyskać efekt naturalnego drewna na oknie z tworzyw sztucznych?
Okna PCV cały czas cieszą się największą popularnością wśród klientów. Jest to spowodowane przede wszystkim stosunkowo niską ceną takich okien oraz bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Wadą okien plastikowych dla wielu osób jest jednak ich estetyka. Biorąc pod uwagę tylko wygląd okien na pewno chętniej wybraliby okna drewniane, jednak ze względu na związane z tym koszty, muszą z nich zrezygnować. Czy istnieje jednak jakiś sposób na to, żeby okna plastikowe prezentowały się tak samo dobrze, jak okna drewniane?
Dlaczego estetyka stolarki okiennej jest tak ważna?
Estetyka stolarki okiennej pełni ważną rolę w procesie aranżacji wnętrz. Okna są elementem, na który zwraca się dużo uwagi i dlatego warto jest wybrać taki wygląd, żeby dobrze pasowały do innych elementów wykończenia wnętrza oraz do elewacji budynku. Na szczęście obecnie możliwości jest wiele i okna plastikowe mogą mieć praktycznie dowolny wygląd i dowolny kolor.
Najchętniej wykorzystywaną przez klientów możliwością jest jednak zastosowanie oklein drewnopodobnych do okien PCV. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów oklein drewnopodobnych, które są w stanie sprawić, że nowe okna będą wyglądały tak jakby były wykonane z konkretnych gatunków drewna. To nie jest tak, że każda okleina drewnopodobna wygląda dokładanie tak samo. Najlepsi producenci okien stosują m.in. okleiny w kolorze złotego dębu, jasnego dębu, dębu bagiennego, w kolorze winchester czy w kolorze ciemnego orzechu. Każdy ten kolor jest nieco inny i będzie odpowiedni do wnętrz, które zostały wykończone w różnym stylu.
Okleiny drewnopodobne sposobem na nadanie idealnego wyglądu oknom
Poprzez dobranie odpowiedniej okleiny drewnopodobnej można stworzyć okna PCV, które będą idealnie pasowały do wszystkich elementów aranżacji pomieszczeń i wyglądu elewacji budynku. Jeżeli wnętrze jest urządzone w stylu klasycznym i znajduje się w nim wiele mebli drewnianych, wówczas dobrym wyborem będzie ciemna kolorystyka, czyli ciemny orzech, dąb bagienny lub winchester. Z kolei w pomieszczeniach, które zostały urządzone w bardziej nowoczesnym lub minimalistycznym stylu, zdecydowanie lepiej sprawdzi się np. jasny dąb. Okno pokryte okleiną drewnopodobną w każdym przypadku będzie jednak bardzo ważnym elementem aranżacji.
W jaki sposób montowane są okleiny drewnopodobne?
Okleinowanie stolarki okiennej wbrew pozorom nie jest jednak łatwe. Więcej na temat tego rodzaju zabiegów opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista z firmy BROS w Buku pod Poznaniem, która oferuje wiele rodzajów oklein do okien PCV:
Trudność okleinowania stolarki okiennej jest związana przede wszystkim z tym, że okleina okienna musi być trwała i wytrzymać bez uszczerbku przez wiele lat. Ze względu na to, że bardzo ważna jest precyzja wykonania takich zabiegów, są one przeprowadzane jeszcze przed rozpoczęciem produkcji okien. Zmiana koloru już wyprodukowanego okna jest niestety niemożliwa, ponieważ osiągnięty efekt nie będzie mógł być zbyt trwały.
Dobrej jakości okleina okna PCV musi być łatwa do utrzymania w czystości i odporna na czynniki zewnętrzne, czyli m.in. na deszcz, mróz i na intensywne promienie słońca. Istnieją 3 sposoby okleinowania okien PCV:
- Okleinowanie jednostronne – czyli przyklejanie okleiny wyłącznie od strony zewnętrznej. W tym przypadku okno wewnątrz jest białe, a na zewnątrz ma kolor drewna.
- Okleinowanie dwustronne – które obejmuje widoczne elementy profilu okiennego zarówno po wewnętrznej, jak i na zewnętrznej stronie okna.
- Oklejanie pełne – które obejmuje cały profil okienny, nie tylko jego widoczne elementy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana