Dlaczego drewno sosnowe to idealny materiał na szafki?
Meble wykonane z prawdziwego drewna to ponadczasowa klasyka. Przedmioty te są nie tylko piękne, ale także niezwykle trwałe. Do ich tworzenia wykorzystywane są różne surowce. Dużą popularnością cieszą się dąb i mahoń uznawane za szlachetne drewno, są to jednak kosztowne materiały. Alternatywą dla nich może być sosna, która jako materiał na meble ma wiele zalet. Czym charakteryzują się sosnowe szafki?
Zalety mebli wykonanych z drewna sosnowego
Królowa polskich lasów, czyli sosna, świetnie sprawdza się jako materiał do budowy mebli. Ważną zaletą szafek z drewna sosnowego jest ich przystępna cena. Surowiec pozyskiwany jest z rośliny, która jest najczęściej występującym drzewem w Polsce. Dodatkowo porasta cały kraj, co oznacza, że jest niezwykle łatwo dostępna i co za tym idzie, po prostu tania. Przekłada się to na szeroki wybór mebli wykonanych z tego rodzaju drewna.
Wykonane z drewna sosnowego szafki i regały doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Świadczy o tym ich podatność na obróbkę, ale nie tylko. Sosna posiada właściwości higroskopijne, co oznacza, że może wchłaniać wilgoć z pomieszczenia, a także „oddawać ją” z powrotem. Dodatkowo nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Dzięki temu dużo łatwiej jest utrzymać w czystości meble sosnowe niż te wykonane z innych materiałów. Świetnie sprawdzają się więc w pokojach i mieszkaniach alergików.
Miękkie drewno sosnowe: wada czy zaleta?
Drewno sosnowe charakteryzuje się dużą miękkością, klasyfikowane jest w pierwszej grupie twardości według skali Brinella. Nie oznacza to jednak, że nie można użyć go do produkcji mebli. Co więcej, miękkość ta jest jego dużą zaletą. Z drewna sosnowego powstają przedmioty o dowolnych kształtach, ponieważ z dużą łatwością poddaje się ono frezowaniu, szlifowaniu i skrawaniu. Z uwagi na to, materiał ten chętnie wykorzystywany jest przez producentów oryginalnych mebli, na przykład BG Design wytwórca mebli loftowych wykonuje z niego przedmioty na zamówienie zgodnie z projektami klientów.
O uniwersalności drewna sosnowego świadczy również jego jasna barwa i widoczne usłojenie. Materiał wystarczy pokryć lakierem, aby cieszyć się pięknym, naturalnym efektem. Jasny odcień sosny daje jednocześnie niezliczone możliwości aranżacji. Z łatwością można pomalować ją na dowolnie wybrany kolor. Co więcej, drewno sosnowe jest podatne na nasycenie, dlatego bardzo łatwo można barwić je zarówno syntetycznymi, jak i naturalnymi preparatami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana